Čak polovica stradalih umrla je u domovima za starije

548

07 April 2020, North Rhine-Westphalia, Heinsberg: A heart and a Christian plaque hang on the handle of a bed in the Johannes Sondermann House of the AWO Altenzentrum. In the Heinsberg district, which is particularly affected by the corona virus, the regulations on the ban on visitors and infection control will continue to be implemented over the Easter holidays. Photo: Jonas G�ttler/dpa

Prema ranim podacima koje su prikupili znanstvenici s Londonske škole ekonomije i političkih znanosti, u nekim europskim državama oko pola smrtnih slučajeva od posljedica bolesti COVID-19  nastupi u domovima za starije i nemoćne osobe, piše The Guardian. Isti ti znanstvenici upozoravaju Veliku Britaniju da mora uložiti velik napor u borbu protiv širenja koronavirusa unutar takvih ustanova.

Službeni podaci iz Italije, Španjolske, Francuske, Irske i Belgije pokazuju da se između 42 i 57 posto svih stradavanja od Covida-19 događa u domovima za starije i nemoćne osobe.

Vjeruje se da je službeno evidentirani broj smrtnih slučajeva od Covida-19 u takvim ustanovama u Engleskoj i Walesu značajno podcijenjen. Engleska inačica Državnog zavoda za statistiku zabilježila je svega 20 smrtnih slučajeva od Covida-19 u domovima za starije osoba u periodu od izbijanja zaraze koronavirusom do 27. ožujka. Nove brojke o slučajevima zaraze i smrtnim slučajevima u domovima objavit će se u utorak, no malo je vjerojatno da će biti precizne.

Udruženje nezavisnih domova za starije i nemoćne Engleske prošlog je tjedna za The Guardian reklo da se broj smrtnih slučajeva u domovima u toj zemlji približava brojci 1.000, s tim da brojni domovi bilježe dvoznamenkasti broj smrtnih slučajeva. Prošlog je vikenda tako u Domu za starije Stanley Park u okrugu Durham koji može primiti 71 štićenika zabilježeno 12 smrtnih slučajeva, a navodno je i u Domu Almond Court u škotskom gradu Glasgowu u istom period preminulo pet osoba.

Raširenost virusa

Savjetnik engleske za zdravstvena pitanja profesor Chris Witty prošlog je tjedna rekao da oboljelih od Covida-19 ima u nešto više od devet posto tamošnjih domova za starije. No raširenost virusa i smrtnih slučajeva u domovima u pet zemalja Europske unije čini se veća. Znanstvenici koji su proveli to istraživanje od britanske vlade traže temeljitije prikupljanje podataka o slučajevima zaraze u domovima te hitno odgovaranje na krizu u domovima.

 

Istraživači Međunarodne mreže za politiku dugotrajne skrbi otkrili su da Irska ima najopširnije podatke o prisutnosti Covida-19 u domovima za starije osobe te da je u toj zemlji, zaključno s 11. travnja, 54 posto svih smrtnih slučajeva od Covida-19 nastupilo u domovima za starije. Istraživači navode da je Vlada Republike Irske objavila podatke koje su analizirali.

Anketa koju su provele talijanske vlast, a koja je pokrila smrtne slučajeve u 10 posto tamošnjih domova za starije osobe sugerira da je 45 posto svih smrtnih slučajeva zbog posljedica Covida-19 nastupilo u domovima. Francuska je tijekom vikenda objavila podatke koji sugeriraju da je sličan postotak od ukupno 13.832 smrtna slučaja koje je ta zemlja dosad zabilježila nastupio u domovima. Belgijsko ministarstvo zdravstva objavilo je da je u toj zemlji 42 posto svih smrtnih slučajeva zabilježeno u domovima. Procureni podaci regionalnih vlasti u Španjolskoj sugeriraju da se 57 posto smrtnih slučajeva od posljedica Covida-19 od 8. ožujka do 8. travnja dogodilo u domovima za starije i nemoćne.

‘Nemamo vremena čekati dokaze’

Znanstvenici s Londonske škole ekonomije i političkih znanosti naglašavaju da su podaci koje su analizirali došli iz raznih izvora te da različite metodologije bilježenja broja zaraženih koronavirusom i stradalih onemogućavaju uspoređivanje situacija u pojedinim državama. “Pokušavamo djelovati brzo i dijeliti spoznaje s drugima. Ako budemo čekali savršene dokaze, bit će prekasno da se nešto promijeni”, rekla je Adelina Comas-Herrera, jedna od autorica izvještaja.

“Socijalno distanciranje u domovima za dugotrajnu njegu praktički je nemoguće izvesti. Kao da se sve poklopilo – ranjiva skupina ljudi, nemogućnost implementacije mjera i osoblje koje nema potporu sustava i koje nije adekvatno obučeno. Mnogi ljudi koji rade u takvim domovima ima vrlo malo medicinskog znanja.”

Jedna od tri studije o prisutnosti Covida-19 u domovima za starije koje su provele vlasti u američkom gradu Seattleu pokazala je da je od 101 štićenika domova, zaključno s 18. ožujkom, preminulo njih 34.

Viši istraživač sa Sveučilišta Southampton dr. Michael Head rekao je za The Guardian da podaci Londonske škole ekonomije i političkih znanosti jasno ukazuju da se malo tko usredotočio na domove za dugotrajnu njegu, unatoč tome što brojke sugeriraju da se radi o iznimno ranjivim ustanovama i iznimno ranjivoj populaciji.

“Naši stariji zaslužuju više od zaborava i ignoriranja”, rekao je Head te dodao da je teško vaditi zaključke iz podataka Londonske škole s obzirom na to da je malo dostupnih testova te da će jako malo sumnjivih slučajeva završiti kao potvrđeni slučajevi. “Unatoč ograničenjima, znamo da se cijeli niz bolesti i virusa brže širi unutar ranjivih populacija koje žive u domovima za starije osobe.”

Inače, prema posljednjim službenim podacima u svijetu je od Covida-19 umrlo više od 119.000 ljudi. Stvarna brojka mogla bi biti znatno veća. Piše