“Devedest druga mu je godina tek”

771

klupa1Ivan Kožarić slavi uz otvorenje izložbe ‘Devedeset druga mu je godina tek’. Otvorenjem izložbe novih slika, crteža i skulptura ‘Devedeset druga mu je godina tek’ jedan od najpoznatijih živućih hrvatskih umjetnika Ivan Kožarić proslavit će rođendan u Zagrebu.

Izložba, koja se otvara u zagrebačkoj Galeriji Forum u 19 sati na sam umjetnikov 92. rođendan, uz recentna, uključuje različite kategorije eksponata. Osim novijih slika, crteža i skulptura bit će izloženi i drugi predmeti poput stalaka, alata i različitog pribora te fragmenti starijih radova.

trebaIvan Kožarić rođen je u Petrinji, 10. lipnja 1921, jedan je od najpoznatijih hrvatskih kipara, a kiparstvo je diplomirao na Akademiji likovne umjetnosti u 1947.g, a samostalno izlaže od 1955. godine. Nakon nekoliko plodnih godina u Parizu, gdje mu vlasnik Galerije Maguy otkupljuje više radova, te usprkos velikim mogućnostima koje mu se tamo pružaju, ipak se vraća u Zagreb. Početkom šezdesetih godina 20.stoljeća Kožarić je član neformalne i kultne grupe Gorgona, zajedno sa slikarima Marijanom Jevšovarom, Julijem Kniferom, Đurom Sederom i Josipom Vaništom, arhitektom Miljenkom Horvatom, povjesničarem umjetnosti i konceptualnim umjetnikom Dimitrijem Bašičevićem Mangelosom, te kritičarima Matkom Meštrovićem i Radoslavom Putarom. Izlagao je na mnogim važnim međunarodnim izložbama kao što su primjerice Veneciji (1976.) i Biennale u Sao Paolu (1979.). Djela mu se nalaze u brojnim privatnim zbirkama, kao i u muzkozaricejima u zemlji i svijetu. Zastupljen je u antologijama svjetske i europske skulpture, a više njegovih skulptura trajno je postavljeno u vanjskim prostorima među kojima i one najpoznatije, spomenik A.G. Matošu i Prizemljeno sunce u Zagrebu.

Dobitnik je brojnih nagrada za svoj rad. Nagradu ‘Vladimir Nazor’ za životno djelo, dobio je 1997. godine, a iste je godine postao i redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. U Muzeju suvremene umjetnosti pronaći ćete Atelijer Kožarić, gdje je trajno smještena njegova zbirka iz atelijera u Medulićevoj 12. piše