Djeluje!

678

dvije_vozeLiječi hrkanje, stres i manjak samopouzdanja.

Pjevanje može pomoći onima koji hrču, a i onima koji spavaju s njima, jer će uživati u više tiših noći. I to nije jedina korist. Glazbeni terapeuti, psiholozi i liječnici već niz godina ukazuju na terapeutske koristi jednog iznimnog glazbenog instrumenta – našeg tijela.

Ovo je pokazala i studija s dvadeset osoba, u dobi od 36 do 62 godine, koje kronično muči hrkanje. Oni su provodili tehnike pjevanja i tjelovježbe 20 minuta na dan tijekom tri mjeseca. Znanstvenici na engleskom Sveučilištu Exeter ustanovili su da su sudionici istraživanja znatno manje hrkali nakon što su počeli s treningom pjevanja. ‘Pjevanje može pomoći u jačanju preopuštenih mišića gornjih dišnih puteva, čak i ako ne možemo melodično otpjevati pjesmu,’ rekao je dr. Edzard Ernst, voditelj odjela za komplementarnu medicinu na spomenutom sveučilištu.

Ako želite isprobati ovu tehniku evo što vam je činiti:

1. Prvo posjetite liječnika, hrkanje može biti povezano s apnejom, problemom kod kojeg dolazi do kratkotrajno prekidanja disanja tijekom noći (do 10 sekundi).

2. Iako su volonteri uključeni u studiju izvodili vježbe pjevanja, i pjevanje omiljenih melodija u trajanju od 20 minuta na dan može pomoći. ‘Vrijedi pokušati. Posjetite učitelja pjevanja koji će vam pomoći u uštimavanju glasa i poučiti vas ispravnom načinu pjevanja,’ kaže dr. Ernst.

Pjevanje nam omogućuje da se bolje upoznamo i mijenjamo?

Zanimljivo da glazbeni terapeut Amit Carmeli, koji već više od 10 godina vodi terapije pjevanjem na grčkom otoku Parosu, tvrdi da se pjevanjem može doslovno transformirati nečiji život. ‘Pjevanje nas toliko može poučiti o našoj prirodi,’ kaže.

Carmeli smatra da je naš glas jasna i direktna refleksija onog što smo upravo sad. Manjak samopouzdanja, stres, nesigurnost, laž ili ljubav, sve se to može otkriti u glasu. Slušajući i osjećajući vlastiti glas dok pjevamo, omogućava nam da prepoznamo naše trenutno stanje na nekoliko razina: ukočenost ili fleksibilnost našeg tijela i slobodu duha koji je u nama. ‘Doživimo li glazbu kroz svoje tijelo, naš dah i glas se predaju onom iskonskom u nama. Dopustimo li da glazba prostruji kroz ovaj savršeni glazbeni instrument – naše tijelo – liječimo se. Pjevajući melodiju, dolazi do reorganizacije tijela i duha, bili mi toga svjesni ili ne,’ zaključio je.

Mnoge studije su pokazale da ljudi osjećaju veće koristi ako se aktivno uključe u kulturne aktivnosti poput pjevanja, plesa ili nekog kluba, nego samo pasivnim uživanjem u ovim aktivnostima. Primjerice, žene koje sviraju neki instrument ili pjevaju, imaju sedam posto veće šanse da budu dobrog zdravlje nego druge žene. piše