Dnevne bolnice

732

dnevnbU Banskim dvorima je potpisano 12 ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za poboljšanje isplativosti i pristupa dnevnim bolnicama iz cijele Hrvatske u ukupnom iznosu nešto manjem od 575 milijuna kuna, čemu treba pridodati još 100 milijuna kuna koje će dodijeliti Ministarstvo zdravstva.

 

Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače u mnogim zemljama diljem svijeta, a utemeljio ga je Papa Ivan Pavao II. 1992. godine kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove probleme. Svrha obilježavanja ovog Dana je podizanje svijesti šire javnosti o potrebama bolesnika te težnja za stvaranjem bolje zdravstvene i društvene zaštite koja će svakom oboljelom omogućiti dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu skrb.

Povodom tih događanja odlučili smo čitateljima približiti i dati više informacija o Dnevnim bolnicama koje postaju novi modalitet liječenja unoseći promjene u kliničku praksu hrvatskih bolnica.

Dnevna bolnica je oblik organizacije i način pružanja dijagnostičko-terapijskih postupaka zdravstvene zaštite izvanbolničkih bolesnika uz dnevni boravak u bolnici.

Na primjer u Psihijatriskoj bolnici “Sveti Ivan”, Jankomir 11, u Zagrebu postoji više tipova Dnevnih bolnica:

– U Dnevnoj bolnici za nepsihotične poremećaje ambulantnim psihosocijalnim i psihoterapijskim metodama liječe se poremećaji prilagodbe (uključujući laboralnu, obiteljsko – bračnu problematiku), poremećaji ličnosti, anksiozna i depresivna stanja, te komplikacije žalovanja. U sklopu Dnevne bolnice provodi se program „Razum i osjećaji“ (RIO I i RIO II) za liječenje graničnih poremećaja ličnosti. Liječenje u Dnevnoj bolnici odvija se svakog radnog dana (od ponedjeljka do petka) u vremenu od 8 do 14 sati. Dnevna bolnica postiže svoj terapijski učinak, kako samom organizacijskom formom, tako i različitim psihoterapijskim i socioterapijskim postupcima koji se u njoj primjenjuju (kognitivno-bihevioralne radionice, grupna psihoterapija i kreativno-rekreativna terapija).

– Dnevna bolnica za ovisnost o alkoholu

– Dnevna bolnica za poremećaje prehrane

Prema posljednjim epidemiološkim procjenama u Republici Hrvatskoj 40.000 ljudi ima zdravstveni problem poremećaja prehrane (anoreksiju, bulimiju, kompulzivno prejedanje, a NE pretilost)

– PIPS – Program integrativne psihijatrije

Klinička iskustva i znanstvena istraživanja ukazuju da se u oboljelih od kroničnih tjelesnih bolesti (pulmološke, kardiovaskularne, endokrinološke, neurološke i gastroenterološke) dva do tri puta češće javljaju psihički poremećaji (komorbiditet), kao što su ovisnosti, afektivni, anksiozni i psihotični poremećaji).

Najučestalije se javlja depresija maskirana tjelesnim simptomima i umorom uz učestalost od 40%. S druge strane, kronički psihičko bolesnici u prosjeku žive 20 godina kraće. Najčešće umiru od pravovremeno neprepoznatih kardiovaskularnih i malignih bolesti.

– Dnevna bolnica za psihotične i granične poremećaje i granične poremećaje, dio je cjelovitog programa Rane intervencije kod prvih epizoda psihotičnih poremećaja (RIPEPP), a djeluje u okviru Referentnog centra za psihoterapiju, psihosocijalne metode i ranu intervenciju kod psihotičnih poremećaja Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.

– Terapijsko-rehabilitacijski program za ovisnost o kockanju

– PAM – Dnevan bolnica za oboljele od demencije 

PROGRAM ZA PAMĆENJE

Program je organiziran u okviru Dnevne bolnice za oboljele od demencija Psihijatrijske bolnice “Sveti Ivan” u Zagrebu. Traje tri mjeseca, svaki tjedan od ponedjeljka do petka, u vremenu od 8 do 16 sati. Program je namijenjen prevenciji, liječenju i rehabilitaciji oboljelih od demencija, članovima obitelji odnosno njegovateljima.

Dnevna bolnica P i TP STUP

Dnevna bolnica u kojoj se provodi Preventivni i terapijski program namijenjen osobama kod kojih je došlo do razvoja  Stresom i traumom uzrokovanih poremećaja (akronim: STUP) je izvanbolničko liječenje.

 

Treba istaknuti i pohvaliti iz osobnog iskustva u KBC  “Sestare milosrdnice”, Vinogradska cesta 29, Zagreb:

Dnevna endokrinološka bolnica i Dnevna bolnica za dijabetes. dnb

U Dnevnu bolnicu za dijabetes primaju se bolesnici s novootkrivenom šećernom bolesti te bolesnici s višegodišnjom nezadovoljavajuće reguliranom bolesti uz razvijene komplikacije, ponajviše radi što većeg kontinuiteta edukacije, kao i potrebne modifikacije dotadašnje terapije. Uz dijagnostičku obradu i prilagodbu terapije provodi se pojedinačna edukacija o pravilnom načinu života i promjeni životnih navika, edukacija o prehrani, samokontroli, terapiji peroralnim lijekovima, kao i aplikaciji parenteralne terapije (inzulini, GLP-1 agonisti). Kontroliraju se i dalje po potrebi obrađuju komplikacije šećerne bolesti. Tijekom hospitalizacije bolesnici svakodnevno dolaze u bolnicu (od ponedjeljka do petka), obavljaju predviđene pretrage, uz provođenje fizikalne rehabilitacije (vježbe cijelog tijela), kao i svakodnevne regulacije glikemije.

U dnevnu endokrinološku bolnicu primaju se i dalje dijagnostički obrađuju bolesnici s tumorima i ostalim poremećajima hipofize i ostalih endokrinih žlijezda. Radi se hormonalna obrada, različita endokrinološka testiranja (funkcionalni testovi) te dodatne imaging metode. Endokrinološki funkcionalni testovi mogu se podijeliti na stimulacijske (u slučaju nedostatka pojedinog hormona) i supresijske (u slučaju povišenih vrijednosti hormona). Trenutno se na Zavodu u suradnji s Endokrinološkim laboratorijem rade: bromokriptinski test, sulpiridski test, TRH test, LHRH test, ITT test, 2-satni-, 3-satni- i 5-satni OGTT test, sandostatinski test, renin bazalno i nakon stimulacije furosemidom, prekonoćna blokada s 1 mg deksametazona, 5-satna deksametazonska infuzija, pokus koncentracije te 2-satni test urina natašte.

Za više informacija i adresa Dnevnih bolnica najbližih vašem mjestu stanovanja pitajte svog obiteljskog liječnika.

piše Antonija Stanić