Kako skinuti temperaturu?

923

spustanje temperaturePrirodni načini nekada su najbolji, a ovako ju tretirajte kod djece. Visoka tjelesna temperatura pokazuje kako nam se organizam upravo bori s nekom infekcijom.

Rast temperature zapravo pomaže čitavom tijelu u borbi protiv virusne ili bakterijske upale. Spuštanje temperature nije uvijek nužno jer nije svaka povišena razina znak za uzbunu. Više je opasna kada se pojavi kod male djece ili osoba starijih od 65. godina.

Kada i kako mjeriti temperaturu

Temperatura se može mjeriti aksilarno, rektalno ili pod jezikom. Povišena temperatura iznad 38°C treba se spuštati, dok se temperature iznad 37°C ne trebaju snižavati kod odraslih. Kod djece se povišena temperatura smatra iznad 37,7 °C. Toplina tijela oscilirat će kroz dan, što je sasvim normalno, radi čega je jako bitno kada se temperatura mjeri. Kod zdravih ljudi promjene ne prelaze 0,6°C. Najviša razina bit će od 17-20 sati, a najmanja ujutro od 3-5 sati. Kod žena je uobičajena povišena tjelesna temperatura za vrijeme ovulacije kada se podiže za oko 0,5°C.

Kako skinuti temperaturu prirodnim putem

Najčešći i uspješan način skidanja povišene temperature je mirovanje i pijenje mnogo tekućine. U nekim situacijama moguće je koristiti lijekove za spuštanje temperature, ali njih preporučujemo tek nakon što ste isprobali ove prirodne načine.

Voda, juhe i sokovi bez šećera

Za vrijeme borbe protiv infekcije tijelo trpi i umara se. Sasvim je normalno da dođe do dehidracije koja zahtijeva da se u tijelo unosi što više tekućine. Najbolje bi bilo da pijete vodu, čajeve i sokove koji nisu zaslađeni. Možete raditi smoothije od voća bez šećera, samo pazite da dnevno popijete barem dvije litre vode. Voćni, nezaslađeni sokovi pomoći će organizmu i radi antioksidansa i vitamina koji se nalaze u njima. Povrtne, bistre juhe također su odlična opcija jer su pune vitamina, a i velika su porcija tekućine.

Pronašli smo jedan od boljih recepata za finu pileću povrtnu juhu.

Potrebni sastojci:

– 1 pile srednje veličine

– 4 mrkve

– 20-ak dag celera u korijenu

– 2 korijena peršina

– Crveni luk

– 6 zrna papra

– 2 listića vegete

– Sol

– Lišće peršina

Priprema:

Vodu stavite u lonac i pričekajte da zaključa. Pile narežite na 12 komada i operite ga pod hladnom vodom. U vodu koja je zaključala stavite korjenasto povrće, luk koji ste prije toga prepržili, papar i lovor. Kada voda zakipi dodajte piletinu. Ostavite da se tako kuha oko sat i pol. Poklopite lonac. Na pola kuhanja dodajte vegetu i sol po vlastitoj želji. Ako želite možete napraviti i griz knedlice koje stavite na kuhanje 15ak minuta prije kraja kuhanja juhe.

Masaža alkoholom

Prije skidanja temperature pokušajte se otkriti što više je moguće. Staro vjerovanje kako je dobro da se ugrijete pa iznojite temperaturu nije uvijek točno. Jedan od prirodnih načina kako spustiti temperaturu može biti i masiranje alkoholom. Dok masirate, posebnu pažnju obratite na zglobove iznad dlanova, podlaktice i prostor iza koljena. Alkoholom izmasirajte i površinu dlanova i stopala. Alkohol ima mogućnost izvlačenja temperature pa će tako i pomoći da je se oslobodite. Ako nemate pri ruci alkohol, možete koristiti obloge od hladne vode, ali ih nemojte držati predugo. Ne koristite led, već hladnu vodu.

Tuširanje mlakom vodom

Iako je poznat način kako spustiti temperaturu tuširanje hladnom vodom, to nije nužno najbolje za vaš organizam. Preveliki šok mogao bi dovesti do još većeg podizanja temperature. Mlaka voda će tijelo opustiti i ohladiti. Prije tuširanja i nakon tuširanja izmjerite temperaturu.

Poseban tretman kod djece

Ne postoje točne smjernice o tome kada dijete odvesti na liječnički pregled ako ima povišenu tjelesnu temperaturu. U pravilu je potrebno spuštanje tek kada dođe  iznad 38 °C pod rukom, odnosno 38,5 °C rektalno.

Glavni savjeti za spuštanje temperature kod djece su jako slični kao i kod odraslih ljudi, samo što je potrebno više opreza pri ostalim simptomima viroze koje temperatura nosi sa sobom. Načini uključuju tuširanje mlakom vodom, davanje mnogo tekućine, oblozi od mlake, a ne hladne vode. Dobar savjet je i da čitavu prostoriju malo rashladite pa tako ne bi bilo loše da temperatura prostorije ne bude iznad 22 stupnja. Preporučuje se i da dijete oslobodite suvišne odjeće, a ona odjeća koju ima na sebi neka bude pamučna kako bi dobro upila vlagu i predala suvišnu toplinu u okolinu. Kod djece izbjegavajte stavljanje obloga od alkohola.

Lijekovi se daju tek kada temperatura mjerena rektalno prođe 38,5 °C ali uz savjet liječnika. On će najbolje znati koja je potrebna i primjerena doza na temelju dobi i težine djeteta. Prvi lijek je paracetamol, drugi ibuprofen. Obavezno uzmite u obzir da se djeci ne smiju davati nikakve tablete bez da ste prije toga razgovarali s liječnikom. Tako se djeci mlađoj od tri mjeseca ne bi trebali davati nikakvi lijekovi, a djeci mlađoj od 12 godina acetilsalicilne kiseline kao što su Andol i Aspirin.  piše