Nesebična ljubav

723

anicaNevjerojatna priča bračnog para iz Zagreba. ‘Svojoj sam Anici spasio život dva puta!’ Nikica je svojoj Anici dao bubreg, a zahvaljujući redovitim kontrolama koje mora obavljati zbog transplantacije Anici je otkriven i tumor na jetri u vrlo ranoj fazi pa je uklonjen.

Tako joj je muž zapravo dvaput spasio život! Anica i Nikica Žuljević iz Zagreba u braku su 42 godine, prošli su, kako kažu, i dobro i zlo, a najveći dar ovim supružnicima je potpora koju pružaju jedan drugome i nesebična ljubav, toliko velika da je Nikica Anici dao jedan svoj bubreg.

Naime, kada su Anici otkazali bubrezi i nakon višegodišnjeg odlaska na dijalizu, Nikica je sve teče podnosio Aničinu muku. Postala je jedna od 2586 osoba koja svaki drugi dan odlaze na hemodijalizu i tako provode godine dok ne dočekaju svoj bubreg za transplantaciju. Njih 200-tinjak svake godine i umre prije nego dočeka transplantaciju. Nikica je odlučio pomoći, da se to ne dogodi. Odlučio je dati svoj bubreg.

– U kolovozu je prošlo točno sedam godina od transplantacije. Šest sam godina išla na dijalizu, mučila se, pet godina bila na listi za transplantaciju bubrega, ali kad je Nikica ponudio svoj bubreg, odbila sam ga. Bilo me strah da će se nešto njemu dogoditi. Što ćemo ako oboje obolimo, pa neće nam imati tko dati niti čašu vode. Poslije me ipak nagovorio i spasio mi život – kaže Anica, 62-godišnja umirovljenica. Sa suprugom Nikicom (65) posljednjih 15-ak godina živi u mirnom okruženju prirode u zagrebačkom Markuševcu. Njihovo dvoje djece odselilo se odavno od roditelja, kćer je otišla u Australiju, a sin u Italiju. Ne viđaju se, kažu, toliko često koliko bi htjeli, ali se redovno čuju telefonom.

– Imamo samo nas i brinemo se jedno za drugo – kažu supružnici Žuljević.

anica2

– Kada je već tri godine išla na dijalizu, vidio sam koliko se muči. U periodu kada joj nije bilo baš najbolje, hitna pomoć bi je pokupila u podne, a vratila tek navečer između 22 sata i ponoći. Brinuo sam se, zvao bi bolnicu, a tamo bi mi govorili: Otišli su kući, nije joj životno ugroženo stanje, voze sve ostale, nju će zadnju – kaže Nikica i nastavlja: – Onda sam joj ponudio svoj bubreg. Nije htjela, ali ja sam bio uporan. Rekao sam: Ako nećeš ti, otići ću u bolnicu i dati nekom drugom svoj bubreg! Na kraju je jedva pristala – kaže Nikica.

– U našoj obitelji i bratić se razbolio od bolesti bubrega. Sestrin sin dao mu je svoj bubreg i tako smo mi zapravo počeli razgovarati o tome da Nikica da meni jedan bubreg – kaže Anica. Doktorica opće prakse uputila ga je u KB Merkur, napravio je sve potrebne nalaze, Aničini su bili kompletirani već od ranije i spremno su oboje čekali poziv iz bolnice. U toj bolnici, koja je najveći centar za transplantaciju u Hrvatskoj, presadnja bubrega sa živog darivatelja napravi tek u 10 posto slučajeva. Ostalo su organi umrlih darivatelja.

– Doktor me svaki put pitao da li se bojim i uvijek bi odgovarao da se ne bojim. Odlučio sam dati bubreg i bilo mi je svejedno. Mislio sam: Ma, neka vade sve što treba. I sada bih opet to ponovio – kaže Nikica. Do kraja lipnja obavili su sve pretrage za transplantaciju. Iz KB Merkura dobili su poziv krajem kolovoza.

– Nazvali su jednog četvrtka. Rekli su nam da dođemo u nedjelju kasno popodne u bolnicu. Znali smo da je to sada to. Nazad više ne možemo. Smjestili su nas u apartman, bili smo vrata do vrata. U ponedjeljak su nam napravili još dodatne pretrage, a transplantacija je bila zakazana za utorak u 9 ujutro. Tog jutra vidjela sam kada su ga stavili na kolica i odveli u salu. Potom su mene odveli. Više se ničega ne sjećam, probudila sam se na intenzivnoj, provela sam 15 dana u bolnici, a Nikica je nakon deset pušten kući – kaže Anica.

anica4

Od toga dana osjećaju se još povezanijima. Nikica je silno ponosan što Anica ima njegov bubreg i što je sada zdrava, a Anica je zahvalna što je sve jako dobro prošlo. Redovito pije tablete protiv odbacivanja organa, čuva se mogućih prehlada i infekcija i žive kao i prije. Jedno s drugim i jedno za drugo.

Nikičin bubreg spasio je Anicu kasnije još jednom. Zahvaljujući redovitim kontrolama koje mora obavljati kao transplantirani pacijent, otkriven joj je i tumor na jetri u vrlo ranoj fazi pa je uklonjen i Anica je danas izliječena. piše