Nije niti malo bezazleno

679

naocalEvo što se doista dogodi s vidom kada dugo buljite u ekran. Vjerojatno ste svjesni kako sati provedeni ispred ekrana stvaraju ozbiljan pritisak na vaše oči. Ispostavilo se kako to nije jedini razlog zbog kojeg je laptop neprijatelj vašim očima.

Provesti više od sedam sati dnevno pred računalom može izazvati simptome slične sindromu suhog oka, navodi se u novoj studiji provedenoj na JAMA Ophthalmology.
Kada su znanstvenici analizirali koncentraciju MUC5AC, proteina koji se nalazi u sluzi očiju i koji održava vlažnost, otkrili su kako najniže razine imaju osobe koje rade u uredima te gledaju u zaslon ekrana više od sedam sati dnevno.
Naime, kada ljudi gledati u zaslon, imaju tendenciju treptati manje nego što normalno, a suze na površini oka počinju isparavati, bez nastajanja novih, kažu znanstvenici. ‘Studije su pokazale da kad dugo gledamo u ekran računala, treptaji se smanje za čak 10 puta’, otalmologica Lisa Park, s New York University. Sindrom suhog oka je nedovoljno stvaranje suza ili njihovim brzim isušivanjem s površine oka. To znači da suze ne čiste pravilno površinu oka, atime je rožnica manje zaštićena i suha. Stvara umor očiju, osjećaj stranog tijela ili pijeska u oku, iritaciju, svrbež, peckanje, crvenilo, osjetljivost na svjetlost ili prolazne poremećaje oštrine vida. Ukoliko se ne liječi, sindrom suhog oka može ozbiljno oštetiti vid.
Iako je nelagoda prvenstveni problem, suhe oči mogu nekada doveti i do poremećaja u vidu. Najgori scenarij: ‘Kada oči postanu doista suhe, može doći do pucanja tkiva na prednjoj površini oka što potom može dovesti do infekcije, kaže Park. Ipak to se rijetko događa kada su oči suhe samo zbog rada na računalu.
Srećom, postoji nekoliko načina da se izbjegne sindrom suhog oka, a da pri tom ne morate dati otkaz. Primjerice, svakih 15 minuta pogledajte kroz prozor, na sat ili se samo fokusirajte na nešto u daljini. ‘To će vas potaknuti da češće trepćete’, kaže Park. piše