Odbijenica za vozačke dozvole

873

vozacka dozvolaNema socijalne osjetljivosti za stare. Još jedno javno savjetovanje o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama je prošlo, MUP je opet dao odbijenice SUH-ovim i MUH-ovim komentarima bez ikakvih suvislih objašnjenja. Hrvatska sve dalje od europske prakse! Iako je javno savjetovanje o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama završeno još krajem travnja, izvještaj predlagatelja zakona Ministarstva unutarnjih poslova objavljen je 24. svibnja 2017. godine.

Sindikat i Matica umirovljenika su, kao i na prethodno javno savjetovanje, uputili svoje komentare kojima se traži da se odustane od izmjena članka 222. stavka 2. Zakona koji u posljednjoj verziji propisuje obavezni liječnički pregled pri produženju vozačke dozvole za starije od 65 godina.

Podsjećamo kako je SUH već u prosincu 2016. godine upozorio kako će se predloženim izmjenama dodatno opteretiti već osiromašen sloj građana, točnije starije osobe, a u konačnici i dovesti do njihove socijalne isključenosti jer je riječ i o dijelu ljudi koji žive u udaljenim, ruralnim područjima gdje ne postoji razvijena mreža javnog prijevoza. Također smo upozorili da nema sigurnosne potrebe mijenjati postojeći zakon, osim ako se time ne želi pogodovati zdravstvenim lobijima.

Izabrani liječnik DA, medicina rada NE

Nova izmjena zakona propisuje kako je vozač s napunjenih 70 godina (prije je bilo čak 65!) obavezan podvrgnuti se obaveznom liječničkom pregledu ako želi produžiti vozačku dozvolu i to pri medicini rada, što predstavlja svojevrsni pomak jer je dobna granica pomaknuta za pet godina. Unatoč tome što su SUH i MUH upozorili kako se pri izradi izmjena i dopuna Zakona grubo prekršio članak 6. sporazuma o Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe koji propisuje kako će predstavnici Vlade informirati Vijeće o namjeri donošenja propisa te pripremi prijedloga svih propisa, to se nije dogodilo jer rad Nacionalnog vijeća od njegovog konstituiranja u veljači zapravo nikada nije ni počeo. Održane su dvije sjednice od kojih je samo jedna bila radna i na kojoj se usvojio plan rada.

Odgovor MUP-a na upućeni komentar SUH-a i MUH-a ponovno nije iznenadio. Na iscrpan komentar u kojem se po deseti put detaljno argumentiraju stavovi SUH-a i MUH-a, MUP paušalno odgovara: „Rješenje po kojem se zahtijeva obavljanje liječničkog pregleda vozača, prilikom produženja vozačke dozvole nakon navršene 70. godine života podržalo je Ministarstvo zdravstva te ovaj prijedlog, u ovom trenutku, nije moguće prihvatiti”.

Rješenje na koje se referira MUP se odnosi na prijedlog umirovljeničkih udruga da pregled u svakom slučaju bude besplatan i da se obavlja kod liječnika obiteljske medicine koji poznaje pacijenta i njegove dijagnoze, a ne pri medicini rada gdje se pregledi obavljaju površno i zapravo su u svrsi profita.

Vozačka dozvola nije obveza, ali je nužna potreba

Odbijenicu MUP-a dobio je i Ured pučke pravobraniteljice koji je u komentaru na isti članak Zakona, kao i SUH napisao: „S obzirom na rašireno siromaštvo starijih osoba u Republici Hrvatskoj, mišljenja smo kako bi Prijedlogom zakona valjalo urediti i pitanje troškova zdravstvenih pregleda kojima će se vozači nakon 70. godine života morati podvrgavati ne bi li produljili svoju vozačku dozvolu. To bi pitanje stoga trebalo urediti na socijalno osjetljiv način”.

MUP odgovara kako „obavljanje zdravstvenog pregleda vozača nije nešto što su osobe starije od 70 godina dužne učiniti, već je to obaveza samo onih osoba koje žele i dalje imati vozačku dozvolu, a pitanje troškova liječničkog pregleda nije materija kojom se bavi Zakon o sigurnosti prometa na cestama”.

MUP, što ćemo sa siromašnima?

Kakva ironija! Doista, ne moraju sve osobe imati vozačku dozvolu, ali pitamo MUP što je npr. s poljoprivrednicima koji se moraju odvesti do svog zemljišta kojeg obrađuju ili što je sa starijom osobom koja ima malu mirovinu i mora se odvesti u grad na posao koji odrađuje za dodatnih

1.000 kuna, a sve s ciljem preživljavanja? Što je sa starijom ženom koja mora nepokretnog sina voziti na preglede u najbližu bolnicu, udaljenu 70 kilometara? Svim tim ljudima 500 kuna predstavlja trećinu, četvrtinu mjesečnog iznosa od kojeg moraju pokriti troškove najma, režija, hrane (ako ostane za nju) i do sada nismo čuli niti jedan valjani argument protiv besplatnog liječničkog pregleda pri produženju vozačke dozvole za starije od 70 godina, osim profita medicine rada.

Mreže i hobotnice korupcije

S obzirom na to da se prijedlog Zakona o sigurnosti prometa na cestama ni ne nalazi među 130 točaka dnevnog reda Hrvatskog sabora, a i s obzirom na to kako Hrvatska već duže vrijeme ima krnju, nestabilnu Vladu, postavlja se pitanje hoće li i kada će se izmjene zakona naći u saborskoj proceduri.

Još jednom poručujemo, ne pristajemo da se svaka zakonska promjena bez suvislih argumenata lomi na leđima najugroženijih građana, ne pristajemo na nove namete. Starije osobe nisu bespomoćne i još uvijek znaju što su njihova prava i za njih će se boriti, pogotovo što je u zemlji s puno koruptivnih mreža i hobotnica, besmisleno čak ozakoniti jednu: da lobi medicine rada, uz potporu Ministarstva zdravstva, ucjenjuje i osiromašuje starije građane bez ikakvog stručnog argumenta. Jer, ponovimo, europska je praksa da zdravstvenu svjedodžbu besplatno izdaju oni koji jedini poznaju zdravstveno stanje pacijenata, a to su njihovi izabrani liječnici. A upravo to propisuje postojeći zakon, koji ne treba mijenjati.

Piše: Ana Kuzmanić