Pokrenite se već danas

705

vjezbMislite da ćete križaljkama sačuvati mozak? E, pa nećete.Više vježbanja za bolje pamćenje: posebno se to odnosi na starije od 40 godina koji postupno počinju zanemarivati svoje tijelo. Nedovoljno spavanja, loša prehrana i često uživanje u cigaretama i alkoholu?

 

Mozak time prekomjerno izlažemo rizicima od slabijeg funkcioniranja. A ne poduzmemo li nešto, s godinama će nam njegova slabija funkcija oduzimati na kvaliteti života.

Dobra je vijest da vježbanje može povećati količinu sive tvari u cerebralnom korteksu i do pet posto, pokazalo je nedavno istraživanje sveučilišta u Los Angelesu. Drugim riječima, vježbanje pozitivno utječe na cerebralni korteks koji je odgovoran za naše intelektualne i fizičke sposobnosti i u kojem se nalazi više od 75 milijardi neurona, odnosno tri četvrtine ukupnih neurona u mozgu, piše Daily Mail.

Vježbanjem izravno preveniramo bolesti povezane sa starenjem mozga kao što su razni oblici demencije, ali i unapređujemo svoje intelektualne sposobnosti. Vježbati bi trebale posebno osobe starije od četrdeset godina, a s redovitim vježbanjem trebalo bi početi najkasnije u 50-ima. Jedino tako će nam mozak ostati mlad i aktivan. Stručnjaci savjetuju da je najbolje izabrati aerobne aktivnosti poput trčanja, plivanja, vožnje bicikla ili aerobika ili pak eksplozivne koje u kratkom roku sagorijevaju puno energije poput tenisa ili plesa.

Aktivnost je najbolje odabrati sukladno zdravstvenom stanju i formi, ali i preferencijama. I zbog toga vam neće biti zahvalno samo tijelo nego ćete se još dugo moći oslanjati na svoj mozak. piše