Puna kasica

720

visIz EU fondova za hrvatski turizam godišnje 160 milijuna eura. Hoće li hrvatski turizam više dobiti ili izgubiti ulaskom u Europsku uniju, pitanje je koje se nameće u posljednje vrijeme među turističkim profesionalcima, ali i svima onima koji posredno ili izravno sudjeluju u njegovu stvaranju, a koliko je ono intrigantno, najbolje govori i činjenica da je upravo to bila i jedna od glavnih tema na upravo završenim Danima hrvatskog turizma, održanima proteklih dana u Dubrovniku.

Ako je suditi po iznesenim podacima o tome kakve se mogućnosti otvaraju pred turističkim operativcima ulaskom u EU, čini se da je i u tom slučaju u pitanju “mrkva i batina”. Jer, Hrvatskoj, pa time i njezinu turizmu, otvorit će se europske blagajne sa strukturnim fondovima, ali će nas dopasti i neka euro-legislativa s kojom će se trebati uskladiti, ograničiti u nekim do sada potpuno autonomnim turističkim odlukama, koje će morati biti u skladu s onima koje prihvaća EU.

Produžiti sezonu

Pri tome se ponajprije misli na vizni režim za goste, ali i dijelom poreznu politiku. Ono o čemu svi radije govore jesu podaci koje je u Dubrovniku iznio Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja. Naime, Operativni program za regionalnu konkurentnost za razdoblje od 2007. do 2013., koji će se sufinancirati sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, kao prioritetna područja ima ulaganja u unaprjeđenje regionalne infrastrukture i povećanje atraktivnosti hrvatskih regija.

– Osim toga, ta sredstva koristit će se i za jačanje konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva. Ulaganja u turizam, odnosno turističku infrastrukturu, bit će moguća u okviru obaju prioritetnih područja, a u cilju jačanja regionalnog turističkog potencijala, povećanja privlačnosti turističkih destinacija, diversifikacije turističke ponude i produženja sezone. U okviru unaprjeđenja regionalne infrastrukture i povećanja atraktivnosti regija, omogućit će se ulaganja u javnu turističku infrastrukturu. Ulaganje u javnu turističku infrastrukturu podrazumijevat će i ulaganja u objekte kulturnog naslijeđa, a ulaganja će biti moguće provesti na području cijele RH.

Aktivnosti i projekti koji će se podržavati u okviru ovog prioritetnog područja mahom će se odnositi na izgradnju novih ili obnovu/modernizaciju postojećih kapaciteta, poboljšanje kvalitete javnih površina u turističkim destinacijama, te poboljšanje i javnih turističkih objekata u turističkim područjima. Jačanje konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva omogućit će nepovratna sredstva malim i srednjim poduzetnicima iz turizma.

Projekti koji će se podržavati, tj. koji će se moći natjecati za dodjelu nepovratnih sredstava, odnosit će se na izgradnju, obnovu turističkih objekata, povećanje i poboljšanje smještajnih kapaciteta u malim i srednjim hotelima – kazao je ministar Grčić, ističući kako će prioritet imati oni projekti koji će biti izravno usmjereni na produženje turističke sezone te projekti orijentirani k manje razvijenim turističkim područjima, posebno u zaleđu i unutrašnjosti zemlje.

Povećati konkurentnost

Prema riječima ministra Grčića, u 2013. za provedbu ovog Operativnog programa alocirano je ukupno 86 milijuna eura, od čega iz Europskog fonda za regionalni razvoj 78 milijuna eura te osam milijuna eura iz programa IPA. Usporedbe radi, kroz IPA program na godišnjoj razini u razdoblju 2007.-2012. imali smo u prosjeku 12-13 milijuna eura za provedbu Operativnog programa za regionalnu konkurentnost.

Spomenuti iznos trošit će se, osim ulaganja u turizam, i u javnu poslovnu infrastrukturu, jačanje kapaciteta i konkurentnosti malih i srednjih poduzetnika, općenito radi povećanja konkurentnosti, jačanja kapaciteta istraživačkog sektora te za transfer tehnologija, podršku inovacijama i komercijalizaciji aktivnosti istraživačkog sektora, kazao nam je Grčić.

Prema prvim izračunima Ministarstva regionalnog razvoja, do 2020. godine Hrvatskoj će na raspolaganju biti ukupno 13,7 milijardi eura, a turizam, ovisno o nacionalnim prioritetima, obično “uzima” 5 do 10 posto tog iznosa. Iz toga proizlazi da bi turizam u sljedećih sedam godina iz EU fondova mogao “povući” oko 160 milijuna eura godišnje, počevši od 2014. godine.

Time bi se, u usporedbi s dosadašnjom dinamikom ulaganja u hrvatski turizam, iznos sredstava za tu gospodarsku granu godišnje gotovo udvostručio! Naravno, stručnjaci naglašavaju kako je uvijek riječ o projektima za turističku infrastrukturu, ali i sredstvima za pomoć u izradi projektne dokumentacije i pripremu objekata, a sve radi podizanja ukupne kvalitete usluge u našem turizmu.

Iz EU-a 4,7 milijardi eura za našu poljoprivredu

Od predviđenih 13,7 milijardi eura namijenjenih Hrvatskoj u idućih sedam godina iz EU fondova, 9 milijardi namijenjeno je za investicije, dok je 4,7 milijardi predviđeno za poljoprivredu. Prema riječima Jakše Puljiza iz Ministarstva regionalnog razvitka, dosadašnji relativno skroman interes za korištenje sredstava iz EU fondova posljedica je činjenice što je malo tih fondova do sada bilo otvoreno za poslovnu aktivnost u Hrvatskoj, pa ni poduzetnici nisu do kraja bili pripremljeni za to. Ulaskom u EU taj odnos će se bitno promijeniti jer će novca za hrvatske poduzetnike biti dovoljno. piše