Spas za milijune oboljelih

671

umjetgusterUmjetna gušterača može oboljelima od dijabetesa omogućiti normalan život.

Umjetna gušterača bi mogla omogućiti tisućama paciejnata oboljelih od dijabetesa da žive normalan život bez potrebe za stalnim injekcijama inzulina, tvrde Britanski znanstvenici koji se ujedno nadaju da bi takav uređaj mogao pomoći i u zaustavljanju epidemije dijabetesa povezane s debljinom.

Umjetna gušterača je nalik na iPod koji je pričvršćen na pacijentovu odjeću, dok su mali monitor i pumpa prilijepljeni uz njihovu kožu. Uređaj kontinuirano nadzire razinu šećera u krvi pacijenta i zatim mu daje redovne doze inzulina kako bi šećer ostao u normalnim okvirima. U prvom istraživanju te vrste 24 pacijenta s dijabetetsom tip 1 dobila su taj uređaj koji su ponijeli kući i nosili uz sebe tijekom mjesec dana umjesto da si daju sami injekcije inzulina.

Inače, oko 300.000 Birtanaca boluje od dijabetesa tip 1, kronične bolesti koja se najčešće dijagnosticira u djetinjstvu ili mladenačkoj dobi, kod koje gušterača prestaje lučiti inzulin. Te osobe si moraju davati injekcije inzulina dva do pet puta dnevno te neprekidno nadzirati razinu šećera u krvi uzimanjem krvi iz prsta te stavljanjem uzorka krvi na testnu traku.

Tu je i 2,9 milijuna oboljelih od dijabetesa tip 2, kod kojih tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi na pravilan način. 14 posto pacijenata s najtežim oblicima dijabetesa tip 2 također treba injekcije inzulina. Uz to, zbog sve veće raširenosti problema debljine, procjenjuje se da će kroz idućih deset godina ukupno 5 milijuna Britanaca imati dijabetes, uglavnom tip 2, a ništa bolja perspektiva nije niti u ostalim zemljama zapadnog svijeta. Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj od dijabetesa boluje 300.000 osoba, a njihov broj iz dana u dan rast, Od toga, njih više od 14.000 boluje od dijabetesa tip 1, a oko 60.000 je na inzulinskoj terapiji.

Znanstvenici sa Sveučilišta Cambridge koji su proveli najnovije istraživanje s umjetmnom gušteračom kažu da je ona bila toliko uspješna da bi mogla pomoći čak i pacijentima s dijabetesom tip 2, a hoće li moći korisitti i njima pokazat će buduća istraživanja.

Autori istraživanja, čiji su rezultati objavljeni u posljednjem broju stručne publikacije Lancet Diabetes and Endocrinology Journal, planiraju provesti puno šire istraživanje u koje bi bio uključen veći broj pacijenata koji bi dobili umjetnu gušteraču te bi ih se pratilo duže vrijeme od mjesec dana koliko je to bilo u ovom istraživanju. Ukoliko se pokaže uspješnim, uređaj bi se mogao rutinski koristiti u Britanskom nacionalnom zdravstvenom sustavu. Znanstvenici još nisu sigurni koliko bi točno mogao stajati takav uređaj, ali slični uređaji koji se koriste u SAD-u stoje oko 5.000 funti.

Prednost ovakvog sustava je što se može fino podesiti davanje inzulina u skladu promjenama u razini šećera tijekom noći. Pokazalo se da sustav to uspješno provodi, čime se dobiva konzistentnija kontrola razine šećera u krvi – rekao je dr. Roman Hovorka, voditelj istraživanja te dodaje da su ovakvi rezultati vrlo uzbudljivi jer bi pozitivni učinci ove tehnologije na pacijente s dijabetesom tip 1 mogli biti izuzetno veliki. Rutinska kućna upotreba ovakvog uređaja mogla bi promijeniti život oboljelima.

Kako uređaj radi

1. Senzor nadzire razinu šećera u krvi

2. Očitane vrijednosti se prenose u kontrolni uređaj, gdje se onda izračunava valjana doza inzulina.

3. Inzulinska pumpa određenu dozu ubrizgava u kožu. piše