Težak položaj socijalnih radnika u društvu

953

sastanak soc radnikaPreko 130 socijalnih radnika i drugih stručnjaka sudjelovalo je 9. lipnja na tribini o ulozi i položaju socijalnih radnika u društvu. U organizaciji Hrvatske udruge socijalnih radnika i Hrvatske komore socijalnih radnika, u suradnji s MDOMSP-om i Sindikatom zaposlenih u djelatnosti socijalne skrbi, održana je vrlo konstruktivna i otvorena rasprava. Uvodničari, kao i sudionici skupa, ukazali su na aktualne društvene prilike koje se posljedično godinama snažno odražavaju na kvalitetu života najosjetljivijih socijalnih skupina, a time i na stanje u sustavu socijalne skrbi kao i na djelatnost socijalnog rada koja u ovom sustavu ima ključnu ulogu.

Neki od zaključaka su kako je socijalni rad u Hrvatskoj godinama pod snažnim utjecajem ekonomske i društvene krize, što se odražava u konačnici na kvalitetu usluga. Također, istaknuto je kako je sustav socijalne skrbi unatoč najavljenim i započetim reformama i dalje centraliziran te je usmjeren na jake mehanizme kontrole, s naglaskom na „pronalaženje” zlouporaba umjesto na kvalitetu stručnog rada, što dovodi do nepovjerenja u stručnjake i korisnike i stvara negativnu sliku u javnosti, te umjesto podizanja kvalitete socijalnih usluga dugoročno rezultira birokratiziranjem sustava.

Niska razina brige o ljudskim resursima, nedovoljno jasni standardi rada, izostanak kontinuiranog stručnog usavršavanja, nemogućnost napredovanja u zvanju i potplaćenost stručnjaka, te stihijske reforme bez dobro vođenih i planiranih promjena godinama obilježavaju i iscrpljuju ovaj sustav, a administrativni pristup u radu udaljava stručnjaka od korisnika i povećava rizike od profesionalnog propusta i pogreške i donošenja neetičnih odluka. Uzimajući u obzir navedeno usvojen je glavni zaključak kako zajedničkim, partnerskim djelovanjem svih dionika, od resornog ministarstva, strukovne komore i udruge, sindikata i Studijskog centra socijalnog rada, kao i svakog socijalnog radnika i drugog stručnjaka i zaposlenika u ovoj djelatnosti potrebno je mijenjati dosadašnju praksu kako bi se uspostavio stabilan sustav u koji će korisnici, ali i javnost ponovno imati povjerenje.