Uređaj koji može nanjušiti bolest

679

miris otkrivanje bolestiKrvne pretrage postaju prošlost, znanstvenici kažu da test daha daje jednake rezultate.
Miris bi mogao biti ključ otkrivanja bolesti u budućnosti. Mogao bi pružiti točnije, jeftinije, neinvazivne dijagnostičke testove za sve, od malarije i raka do Parkinsonove bolesti.

Znanstvenici u Izraelu rade na testu daha za koji kažu da može otkriti čak 17 bolesti. U međuvremenu, tim u SAD-u ispituje njihov uređaj za prepoznavanje malarije u Africi. Dvije tehnologije u razvoju koriste usporedbe kemijskih spojeva pronađenih u zdravom dahu i onih u dahu nekoga tko je bolestan.

Iako niti jedna verzija još nije spremna za kliničku upotrebu, znanstvenici su optimistični da će testiranje mirisa uskoro omogućiti dijagnostiku na bezbolan i daleko jeftiniji način. Već je dugo poznato da bolest ima miris. Službeni je psi mogu nanjušiti i upozoriti ljude na napadaj, pa čak i rak.

Znanstvenici danas koriste tehnologiju koja radi na sličnom principu. Tim koji stoji iza uređaja Na-Nose, koji je dizajniran za otkrivanje do 17 bolesti, tvrdi da nova tehnologija može prepoznati širok spektar bolesti na temelju ljudskog daha.

Svaki dah sastoji se od brojnih kemijskih spojeva, jedinstvenih za svakog od nas. Oni mogu ovisiti o spolu, dobi, rasi i nizu drugih bioloških čimbenika. Kreatori Na-Nosea tvrde da njihov izum može namirisati bolesti, uključujući neke oblike raka, multiplu sklerozu i Parkinsonovu bolest. Do sada je dokazano da je 86 posto precizan u otkrivanju bolesti.

Dr. Audrey Odom John sa Sveučilišta Washington u Missouriju razvija sličnu tehnologiju za otkrivanje malarije. Ona kaže da je njezina metoda – koja također analizira dah – točna oko 83 posto. S obzirom na to da su krvni testovi precizni 90 – 95 posto, ovo se tomu opasno približava. piše