Zagrebačke su plaže uz bok najboljima na Jadranu

747

kupanje zgZagreb ima jednak broj plavih zastava kao cijela Splitsko-dalmatinska i cijela Dubrovačko-neretvanska županija te više od Šibensko-kninske.

Plaže su ušminkane, podvodno raslinje odrezano, mulj pročišćen, lopoči uklonjeni, a voda testirana. I kupanje može početi! Od prošlog je tjedna na svih osam zagrebačkih plaža otvorena kupališna sezona pa, iako se prvih dana moglo vidjeti tek ponekog kupača, već ovog vikenda očekuju se gužve.

– Za najvrućih ljetnih dana na zagrebačkim plažama brojimo od osam do deset tisuća kupača, a iako su otvorene od 1. lipnja do 15. rujna, prava špica počinje završetkom škole i početkom ljeta – poručili su iz Ustanove Upravljanje sportskim objektima koja se brine o plažama te napomenuli kako su sasvim spremni dočekali početak sezone, a s pripremama su počeli već u rano proljeće.

Kao iz Baywatcha

Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” ispitao je i analizirao uzorke vode na Bundeku i Jarunu te se pokazalo da su oni izvrsne kakvoće. Tijekom sezone voda će se analizirati dva puta mjesečno na obje lokacije. Pritom se Zagreb može pohvaliti da cijenjenu međunarodnu plavu zastavu ima svih pet plaža na Jarunu – Velikom jezeru, Malom jezeru, Otoku Trešnjevka, Otoku veslača i Otoku Univerzijade. Zagreb, prema tome, ima jednak broj plavih zastava kao cijela Splitsko-dalmatinska i cijela Dubrovačko-neretvanska županija te više od Šibensko-kninske.

– Je, pa ne kaže se za badav da je ovo zagrebačko more. I da vam pravo velim, meni je najljepše koje postoji, ne bih ga ni za kaj menjal – rekao je ponosno umirovljenik Jozo, jedan od prvih kupača koje smo zatekli na kupanju ove godine. Redovito plivanje u Jarunu, od prvog do zadnjeg dana sezone, za njega je, kaže, tajna zdravlja, a voda je već odlična za kupnje s obzirom na to da se brzo zagrije. A da na plažama uistinu svi budu sigurni i zdravi, brinu se zagrebački spasioci, njih više od 30.

– Nisu uvijek svi na terenu, sve ovisi o potrebi. Na Bundeku ih je nešto manje jer je to manje jezero s manjim brojem kupača – objasnila je voditeljica spasilačke službe Lovorka Šimunec. Njezini su spasioci u svakom trenutku spremni, cijelu plažu nadgledaju iz novih tornjeva koje su dobili prošle sezone, a situaciju kontroliraju i iz čamca. Stoga im građani često dobacuju da izgledaju kao iz Baywatcha. Svi su oni prošli zahtjevna testiranja i obuku, a po sezoni imaju više od 300 intervencija. Neke su jednostavnije, no ima i oko 15-ak spašavanja života uz “filmsko” izvlačenje iz vode.

Veliki pad u dubinu –

Ljeto je, vruće je i ljudi se često previše opuste te zaborave na opasnosti. Najugroženija su djeca koju roditelji puste da se igraju bez nadzora uz vodu. Možda su neki od njih već i proplivali na moru, ali treba uvijek imati na umu da je voda u jezeru puno drugačija – napominje Lovorka Šimunec te upozorava da je i na Bundeku i na Jarunu plićak dosta “kratak” te vrlo brzo ima veliki pad u dubinu. Također, treba uzeti u obzir da je radno vrijeme spasilačke službe od 10 do 20 sati tako da nakon toga svatko pliva na vlastitu odgovornost. piše